budowa sauny ogrodowej

Budowa sauny ogrodowej – 7 wskazówek

Budowa sauny ogrodowej – przewodnik. Przedstawiamy przewodnik, który pomoże Ci zbudować saunę ogrodową. Dowiesz się, jak znaleźć odpowiednie miejsce, jak przygotować fundament, jak zaprojektować wnętrze oraz jakie materiały wybrać. Odkryj tajniki budowy sauny i ciesz się relaksującymi sesjami w swoim własnym spa na świeżym powietrzu. Od wyboru miejsca, przez budowę, aż po wykończenie – oto Twój poradnik do budowy sauny ogrodowej…

 1.  Wybór odpowiedniego miejsca na saunę ogrodową – fundamenty
 2. Budowa sauny ogrodowej – fundamenty
 3. Budowa sauny ogrodowej – projektowanie wnętrza
 4. Wybór odpowiednich materiałów do budowy sauny w ogrodzie
 5. Budowa sauny ogrodowej – koszty
 6. Jakie dodatkowe elementy można dodać do wyposażenia sauny?
 7. Zestawy do samodzielnego montażu saun: jak wybrać idealny komplet od zaufanego producenta?

1. Wybór odpowiedniego miejsca na saunę ogrodową – fundamenty

Wybór odpowiedniego miejsca to klucz do sukcesu. Sauna powinna być zlokalizowana w cichym miejscu, ale jednocześnie blisko domu. 

 • Ustronne miejsce: Sauna powinna znajdować się w miejscu, które zapewni prywatność i spokój. 
 • Blisko domu: Ważne jest również, aby sauna była łatwo dostępna. Zwłaszcza jeśli planujesz budowę małej sauny z jednym pomieszczeniem, bez przebieralni.

Podsumowując, idealne miejsce na budowę sauny ogrodowej powinno być ustronne, blisko domu i spełniać odpowiednie warunki. Przy dokładnym rozważeniu tych czynników będziesz mógł cieszyć się prywatną i relaksującą sauną w swoim ogrodzie.

2. Budowa sauny ogrodowej – fundamenty

Podczas budowy sauny ogrodowej ważne jest odpowiednie przygotowanie fundamentu i podłogi, które zapewnią stabilność i trwałość całej konstrukcji. Istnieje kilka materiałów, które można użyć do budowy fundamentu sauny:

 • Bloczki betonowe: Bloczki betonowe są popularnym wyborem do budowy fundamentu sauny. Są łatwe w montażu i zapewniają solidną podstawę dla konstrukcji. Ważne jest jednak, aby dobrze przygotować podłoże pod bloczki betonowe, zagęścić je i ułożyć warstwę geowłókniny oraz twardego styropianu.
 • Kamienie: W tradycyjnych rozwiązaniach skandynawskich często używa się dużych kamieni do ułożenia posadzki i fundamentu sauny. Kamienie te nie tylko nadają wnętrzu naturalny charakter, ale także zapewniają stabilność konstrukcji.
 • Wylewka betonowa: Innym rozwiązaniem jest wykonanie wylewki betonowej jako fundamentu sauny. Ta metoda wymaga jednak większej precyzji i umiejętności wykonawcy.
 • Taras: Może stanowić doskonałe podłoże do budowy sauny ogrodowej. Wykonany z trwałych materiałów, takich jak kompozyt czy drewno egzotyczne, zapewni stabilność i długowieczność konstrukcji. Dodatkowo, taras umożliwia łatwy dostęp do instalacji elektrycznych i wodnych, co znacząco ułatwia montaż sauny. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej impregnacji i zabezpieczeniu tarasu przed wilgocią i wysoką temperaturą, które są nieodłącznym elementem funkcjonowania sauny.

Sauna 220 cm z daszkiem – do samodzielnego montażu

3. Budowa sauny ogrodowej – projektowanie wnętrza

Projektowanie wnętrza sauny ogrodowej to kluczowy etap, który pozwoli stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń do relaksu i regeneracji. Przy projektowaniu sauny warto uwzględnić różne pomieszczenia, które mogą zwiększyć jej użyteczność i wygodę użytkowania.

Jakie pomieszczenia można uwzględnić w projekcie sauny? W zależności od preferencji i dostępnej przestrzeni, można rozważyć dodanie przedsionka do przebierania się lub prysznica do opłukania się przed lub po kąpieli parowej. Przedsionek może być przydatny do przechowywania ręczników i ubrań, a także zapewnić większą prywatność podczas przebierania się. 

Jakie instalacje należy przewidzieć w projekcie sauny? Ważne jest odpowiednie zaplanowanie instalacji elektrycznej, która będzie potrzebna do oświetlenia sauny oraz zasilania pieca. Jeśli planujesz korzystać z tradycyjnego pieca na drewno, wystarczy standardowe zasilanie elektryczne 230V. Natomiast jeśli decydujesz się na piec elektryczny, może być konieczne doprowadzenie sieci trójfazowej (400V). 

Co powinno się znaleźć we wnętrzu sauny, oprócz pieca? Warto wyposażyć saunę w odpowiednie meble i akcesoria, które zapewnią komfort podczas korzystania z niej. Można rozważyć umieszczenie ławek i leżanek, na których można odpocząć i zrelaksować się.

Dodatkowo, warto mieć zbiornik na wodę i cebrzyk do polewania siebie oraz kamieni, co pozwoli na tworzenie parowej atmosfery w saunie. Ważne jest jednak pamiętanie o bezpieczeństwie – żadne elementy wyposażenia poza piecem nie powinny być wykonane z metalu, aby uniknąć poparzeń.

budowa sauny ogrodowej

4. Wybór odpowiednich materiałów do budowy sauny w ogrodzie

Wybór odpowiednich materiałów do budowy sauny ogrodowej ma kluczowe znaczenie dla trwałości i estetyki całej konstrukcji. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze materiałów:

Jakie drewno jest najlepsze do budowy sauny?

Najlepszym drewnem do budowy sauny jest termodrewno, czyli drewno poddawane obróbce termicznej lub drewno rosnące w trudnych warunkach atmosferycznych, takie jak np.  świerk skandynawski. Te rodzaje drewna są odporne na wilgoć, wysoką temperaturę i skrajne warunki atmosferyczne. Dodatkowo, drzewa iglaste takie jak świerk skandynawski mają aromatyczny zapach, który dodatkowo wpływa na relaksacyjne doznania podczas korzystania z sauny. Wybór drewna jest bardzo ważny ponieważ odpowiednie drewno trzyma dłużej temperaturę i znacząco obniża koszty użytkowania sauny.

Jak zabezpieczyć drewniane części sauny przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi?

Aby zabezpieczyć drewniane części sauny przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi, warto użyć naturalnych olejów do impregnacji drewna. 

Sauna 330 cm z tarasem – do samodzielnego montażu

5. Budowa sauny ogrodowej – koszty

Jednym z największych atutów samodzielnej budowy sauny, są koszty. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie może znacząco obniżyć wydatki w porównaniu z tradycyjną budową sauny “od podstaw” lub jej zakupem jako gotowego produktu.

W przypadku sauny DIY, oszczędzasz na kosztach robocizny, ponieważ montaż wykonujesz samodzielnie. To również daje Ci większą kontrolę nad budżetem, ponieważ możesz dostosować wybór materiałów i wyposażenia do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Ostatecznie, sauny DIY nie tylko są tańsze, ale również oferują satysfakcję i poczucie osiągnięcia, które wynikają z samodzielnego zrealizowania projektu. To inwestycja, która nie obciąża nadmiernie portfela, a jednocześnie dostarcza nieocenionych korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Warto jednak pamiętać, że niższe koszty nie powinny oznaczać kompromisów w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Dlatego zawsze wybieraj zestawy od zaufanych producentów i dokładnie zapoznaj się z instrukcją montażu i zaleceniami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania.

Budowa sauny ogrodowej – czy należy zabezpieczyć drewniane elementy wnętrza sauny?

Tak, drewniane elementy wnętrza sauny powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi. Można użyć naturalnych olejów do impregnacji drewna, takich jak pokost lniany, który zapewni ochronę przed wilgocią i nadaje drewnie piękny, naturalny wygląd. Dodatkowo, należy pamiętać o regularnym konserwowaniu drewna, aby utrzymać jego trwałość i estetykę.

6. Jakie dodatkowe elementy można dodać do wyposażenia sauny?

Wyposażenie sauny ogrodowej może być uzupełnione o różne elementy, które zapewnią jeszcze większy komfort i relaks. Można rozważyć dodanie specjalnych podgrzewanych ławek, które zapewnią ciepło i wygodę podczas korzystania z sauny. Dodatkowo, można zamontować wskaźniki wilgotności i temperatury, aby monitorować warunki panujące w środku. Innymi przydatnymi dodatkami mogą być specjalne pojemniki na wodę i cebrzyki do polewania się oraz kamienie aromatyczne, które wprowadzą przyjemny zapach do wnętrza sauny.

Wyposażenie sauny ogrodowej może być uzupełnione o różne elementy, które zapewnią jeszcze większy komfort i relaks. Można rozważyć dodanie specjalnych podgrzewanych ławek, które zapewnią ciepło i wygodę podczas korzystania z sauny. Dodatkowo, można zamontować wskaźniki wilgotności i temperatury, aby monitorować warunki panujące w środku. Innymi przydatnymi dodatkami mogą być specjalne pojemniki na wodę i cebrzyki do polewania się oraz kamienie aromatyczne, które wprowadzą przyjemny zapach do wnętrza sauny.

Sauna montaż 160 cm Kosmos – do samodzielnego montażu

7. Zestawy do samodzielnego montażu saun: jak wybrać idealny komplet od zaufanego producenta?

Jeśli marzysz o własnej saunie, ale nie jesteś pewien, czy masz wystarczające umiejętności budowlane, zestawy do samodzielnego montażu saun mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru:

 • Upewnij się, że zestaw, który wybierasz, pasuje do dostępnej przestrzeni w Twoim ogrodzie.
 • Kluczową kwestią jest jakość materiałów i wyposażenia. Drewno powinno być odporne na wilgoć i wysoką temperaturę, a piec musi być efektywny i bezpieczny.
 • Zestawy do samodzielnego montażu saun powinny zawierać jasne i zrozumiałe instrukcje.

Czytaj także: Oświetlenie Sauny: Wyjątkowa Atmosfera Relaksu

Shopping Cart