piec do sauny

PIEC DO SAUNY! FAQ! #7 TO MUSISZ WIEDZIEĆ!

Piec elektryczny, jak i piec opalany drewnem ma swoje zalety oraz wady. Wybierając piec elektryczny, bardzo istotna jest również jego moc. Przed dokonaniem wyboru warto zaczerpnąć trochę wiedzy, którą przygotowaliśmy dla Was w łatwej do “połknięcia” pigułce! 🙂 Najważniejsze to kierować się własnymi potrzebami i preferencjami.

#1 Piec do sauny – Piec elektryczny, czy opalany drewnem?

Piec opalany drewnem jest tradycyjnym rozwiązaniem, docenianym przez zaawansowanych saunowiczów, daje przyjemny aromat drewna i potęguje relaks podczas sesji w saunie. Jednak wymaga on regularnego palenia, czyszczenia oraz usuwania popiołu. Z doświadczenia wiemy, że to nie przeszkadza osobom, którym zależy na klasycznym wyglądzie i klimacie sauny. Piec elektryczny jest łatwy w użyciu i znacznie mniej wymagający w użytkowaniu, nie wymaga regularnego czyszczenia. Zaletą pieców elektrycznych jest łatwość obsługi, wygoda oraz przyzwoite koszty eksploatacji.

#2 Piec do sauny – jak dobrać moc pieca elektrycznego?

Istnieje kilka ważnych aspektów, o których należy pamiętać przy wyborze pieca do sauny. Przede wszystkim dobór odpowiedniej mocy grzałki pomoże zapewnić oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniu sauny. Ważna jest nie tylko kubatura sauny (czyli wielkość metra sześciennego sauny), ale również jej odpowiednia konstrukcja, izolacja i wentylacja. Moc pieca należy dobrać tak, aby wyliczona objętość sauny nie mieściła się w górnej granicy wydajności pieca – dzięki temu piec nie będzie się “męczył”. Obliczając kubaturę sauny należy dodać 1,2 metra sześciennego na metr kwadratowy nieocieplonej objętości, np. w przypadku okna o wymiarach 2m x 1m należy dodać 2,4m3 do objętości sauny. Szklane drzwi, zwykle o wymiarach około 70×190 cm, zwiększają objętość sauny o 1,5-2 metry sześcienne, ponieważ zawsze występuje pewna utrata ciepła. Zazwyczaj każdy piec ma obliczoną wielkość sauny, którą można skutecznie ogrzać. Wartość tę należy porównać z obliczonym wynikiem, wtedy będziemy wiedzieć czy piec jest odpowiedni.

piec do sauny

Sauna w zestawie z piecem elektrycznym. Sprawdź!

Posłużmy się prostym przykładem – sauna sucha o kubaturze 8 m3 i szklanymi drzwiami – o obliczonej kubaturze 9,5 m3. Sauna tej wielkości musi być ogrzewana piecem. Patrząc na piec znajdujemy taki o mocy 8kW, który może ogrzać saunę o kubaturze 7-12m3. Jak widać ten piec jest idealny do naszej sauny, całkowicie mieścimy się w jego możliwościach i jest to najbezpieczniejszy wybór.

#3 Koszty użytkowania pieca elektrycznego

Spokojnie! Mimo aktualnych cen prądu na rynku rachunki nie muszą przyprawiać nas o zawał. 🙂 Nowoczesne piece nagrzewają się bardzo szybko, a biorąc pod uwagę długość seansów w saunie, koszty użytkowania wcale nie są takie duże.

Wszystko zależy od jakości i mocy pieca oraz od przestrzeni, którą trzeba ogrzać, ale piec elektryczny do przeciętnej domowej sauny (200 x 160 cm) zużywa średnio 3,9 kWh, wliczając w to czas nagrzewania i kąpieli . Przy cenie 1 kWh – 0,61 zł oznacza to łączny koszt 2,37 zł.

#4 Piec do sauny opalany drewnem – użytkuj bezpiecznie!

W tradycyjnych saunach należy zainstalować dodatkowy komin (standardowa średnica 125mm) odprowadzający dym z pieca na zewnątrz oraz zaplanować dodatkowe miejsce w pobliżu sauny, aby ułatwić przechowywanie drewna. Jego ilość zależy od wielkości sauny. Piec opalany drewnem nagrzewa się mocniej niż piec elektryczny, dlatego należy upewnić się, że znajduje się on w bezpiecznej odległości od łatwopalnych części sauny. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy zainstalować niepalną osłonę izolacyjną. Jeśli mamy saunę w ogrodzie, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie lub wybranie takiej, która uwzględnia wstawienie drzwiczek pieca do przedsionka kabiny. Eliminuje to konieczność wychodzenia i zapobiega pożarowi.

Sauna w zestawie z piecem na drewno. Sprawdź!

piec do sauny

#5 Piec do sauny – sterowniki

Sterowniki różnią się stopniem zaawansowania, sposobem instalacji oraz użytkowania. Sterowniki, które mają podstawowe i najważniejsze zarazem funkcje, wbudowane są już w piec. Za pomocą wbudowanych pokręteł kontrolujesz temperaturę i czas pracy pieca.
Są również modele dające więcej możliwości, można dokupić je dodatkowo do swojej sauny.

O tym musisz pamiętać!

Dobierz odpowiednią moc! Sterowniki dzielą się na dwa rodzaje – pracujące z piecami elektrycznymi do 9kW oraz pracujące powyżej tej wartości.

Najważniejsze funkcje sterownika

  • elektroniczny wyświetlacz
  • włącz/wyłącz światło
  • temperatura
  • czas pracy
  • ustawianie opóźnienia – za ile czasu sterownik ma się automatycznie włączyć

#6 Instalacja jedno i trójfazowa, czy wiesz, że… ?

Decydując się na saunę ogrzewanie piecem elektrycznym konieczne będzie wykonanie instalacji elektrycznej, doprowadzając ją do wszystkich urządzeń osobnym obwodem, jedno-lub trójfazowym. Obwód powinien koniecznie być zabezpieczony wyłącznikami różnicowoprądowymi w rozdzielnicy.

Piece do mocy 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe, większe, powyżej 5 kW – wymagają już przyłącza trójfazowego. Jeśli myślimy o dodatkowym zainstalowaniu parownika lub pieca dwu funkcyjnego do sauny mokrej, będzie to warunek konieczny.

#7 Co z kamieniami?

Nasi klienci niestety często martwią się, że będą musieli często wymieniać kamienie. Co później z tymi kamieniami zrobić? Częsta wymiana generuje duży koszt?! Spokojnie! Kamienie wystarczy wymienić raz na dwa lata! Zalecamy jednak co jakiś czas wyjąć kamienie i zmienić ich położenie. To działanie zdecydowanie przedłuży ich życie. Podczas kąpieli powietrze w saunie robi się suche, warto od czasu do czasu polać kamienie wodą.

piec do sauny

Czytaj także: Termodrewno i świerk skandynawski – drewno pod lupą!

Zapraszamy na nasze social media, na których jesteśmy bardzo aktywni, obserwujcie, komentujcie i bądźcie z nami na bieżąco!

1 thought on “PIEC DO SAUNY! FAQ! #7 TO MUSISZ WIEDZIEĆ!”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart