SAUNA OGRODOWA

Sauna ogrodowa – jakie są koszty jej utrzymania?

Żyjemy w czasach, w których codzienna rutyna i stres stały się niemalże normą, coraz więcej osób poszukuje sposobów na relaks i odprężenie w zaciszu własnego domu. Jednym z takich sposobów, który zdobywa coraz większą popularność, jest sauna ogrodowa. Ciepło, para i aromatyczne olejki nie tylko działają relaksująco na ciało i umysł, ale także przynoszą liczne korzyści zdrowotne, takie jak poprawa krążenia czy oczyszczanie skóry. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące kosztów utrzymania sauny. Przeanalizujemy rodzaje saun ogrodowych, ich specyfikę oraz czynniki wpływające na koszty utrzymania. Odkryjemy, jakie są koszty związane z energią, konserwacją oraz akcesoriami, które mogą znacząco wpłynąć na całościowy bilans ekonomiczny posiadania własnej sauny w ogrodzie.

Sauna ogrodowa – rodzaje i charakterystyka

Sauny ogrodowe, choć mają wspólną ideę zapewnienia relaksu i korzyści zdrowotnych w otoczeniu przyrody, różnią się pod względem konstrukcji, materiałów i doświadczeń, jakie oferują.

Sauna beczka

Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych form saun ogrodowych. Jak sama nazwa wskazuje, jej kształt przypomina beczkę, co dodaje jej nie tylko unikatowego wyglądu, ale także pewnych funkcjonalnych zalet.

 • Materiał: Najczęściej wykonane są z wysokiej jakości drewna, takiego jak cedr czy świerk, które są odporne na warunki atmosferyczne i posiadają właściwości antybakteryjne.
 • Specyfika: Kształt beczki pozwala na szybkie i równomierne rozprowadzenie ciepła wewnątrz sauny. Ponadto, mniejsza objętość powietrza do ogrzania skraca czas potrzebny do osiągnięcia wymaganej temperatury.

Tradycyjna sauna ogrodowa

To klasyczna konstrukcja, przypominająca mały dom lub altanę. Może być bardziej wszechstronna niż sauna beczka, ale wymaga również większej przestrzeni.

 • Główne cechy: Posiada prostokątną strukturę, zazwyczaj z oknami, co umożliwia podziwianie otoczenia podczas korzystania z sauny. Jej wnętrze może być bardziej zróżnicowane, z różnymi poziomami ławek i miejsc do leżenia.
 • Właściwości: Chociaż może potrzebować nieco więcej czasu na ogrzanie niż sauna beczka, oferuje bardziej zróżnicowane doświadczenie termiczne w zależności od tego, gdzie siedzisz lub leżysz.
sauna ogrodowa

Sauna Premium Classic 220×220

Wybór między tymi dwoma rodzajami saun ogrodowych zależy od indywidualnych preferencji, dostępnej przestrzeni oraz budżetu. Oba rodzaje oferują wspaniałe doświadczenie saunowe, ale różnią się estetyką, doświadczeniem i, co ważne, kosztami utrzymania, które zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Czynniki wpływające na koszty utrzymania sauny ogrodowej

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem sauny ogrodowej, często kierujemy się jej początkową ceną. Jednak istotne jest również zrozumienie, jakie koszty będą nas czekać w trakcie eksploatacji tej relaksacyjnej przestrzeni. Wśród nich wyróżniamy głównie koszty energii, konserwacji oraz akcesoriów.

Sauna ogrodowa – koszty energii

Zarówno tradycyjna sauna na drewno, jak i nowoczesna sauna elektryczna, wiążą się z konkretnymi kosztami energii. W zależności od wyboru źródła ogrzewania, koszty te mogą się różnić, a ich wysokość zależy od ceny paliwa, częstotliwości korzystania z sauny oraz jej izolacji.

Rodzaj ogrzewaniaCo wpływa na koszty?Szacunkowe koszty
Ogrzewanie drewnemCena drewna, częstotliwość palenia i ilość potrzebnego drewna.50-200 zł/m³ (cena drewna), zależna od zużycia
Ogrzewanie elektryczneCena za kWh, moc pieca saunowego i czas ogrzewania.0,50-1,00 zł/kWh, zależna od mocy pieca i czasu używania

Konserwacja i naprawy sauny ogrodowej

Sauna, jak każda inna konstrukcja, wymaga regularnej konserwacji, by służyć przez wiele lat. Regularne przeglądy, serwisowanie oraz dbałość o detale mogą przeciwdziałać drogim naprawom w przyszłości. Warto zainwestować w regularne serwisowanie, aby uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.

Rodzaj pracKiedy wykonujemy?Szacunkowe koszty
Regularne serwisowanieKontrola stanu technicznego, wymiana kamieni, sprawdzenie pieca.200-500 zł/rok, w zależności od zakresu usług
Potencjalne naprawyUszkodzenia pieca, wymiana części, naprawa konstrukcji drewnianej.Zależne od rodzaju i zakresu naprawy

Akcesoria do sauny – dodatkowy koszt

Komfort i jakość korzystania z sauny w dużej mierze zależy od akcesoriów. Wyposażenie sauny nie tylko podnosi komfort korzystania z niej, ale także dodaje jej funkcjonalności i estetyki. Wybierając akcesoria do sauny, warto zwrócić uwagę na ich jakość, trwałość oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wśród przykładowych akcesoriów warto wymienić:’

 • Ławki: różnych rozmiarów i kształtów, dostosowane do wymiarów sauny.
 • Termometry i higrometry: do monitorowania temperatury i wilgotności w saunie.
 • Wiaderka i łyżki do polewania: niezbędne do tworzenia pary wodnej.
 • Kamienie saunowe: odpowiednie dla pieca, służące do przechowywania ciepła i tworzenia pary.
 • Zegar saunowy: pomaga kontrolować czas spędzony w saunie.
 • Tekstylia: ręczniki, kapcie i czapki saunowe, które zwiększają komfort korzystania z sauny.
 • Podpórki na głowę: dla lepszego relaksu podczas leżenia.
 • Muzyka lub systemy dźwiękowe: dla tych, którzy chcą dodać relaksującą ścieżkę dźwiękową do doświadczenia saunowego. Co ważne – tego typu dodatki możemy zamontować w naszych saunach Premium!

Podsumowanie

Sauny ogrodowe stały się prawdziwym hitem wśród osób poszukujących relaksu i korzyści zdrowotnych w zaciszu własnego ogrodu. Jednak tak jak każda inwestycja, oprócz początkowych kosztów zakupu, niesie ze sobą również koszty eksploatacji. Po głębszym zrozumieniu czynników wpływających na te koszty, można podjąć świadomą decyzję o zakupie i utrzymaniu sauny ogrodowej. A czy warto oszczędzać i decydować się na półśrodki w postaci sauny niskiej jakości? Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszystkie wątpliwości na ten temat.

Czytaj także:  Aquanale 2023 – odkryj innowacje w świecie wellness z DreamOfWood

Shopping Cart