sauna

Polskie przepisy budowlane, a sauna ogrodowa. Czy muszę mieć pozwolenie na budowę sauny?

Sauny ogrodowe zyskują na popularności wśród osób poszukujących zarówno relaksu, jak i korzyści zdrowotnych, które sauna oferuje. Możliwość umieszczenia sauny na własnej działce, bez konieczności przechodzenia skomplikowanych procedur budowlanych, jest kusząca. W związku z ostatnimi zmianami w prawie budowlanym w Polsce, na dzień luty-marzec 2024, chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i obiekcje dotyczące procesu zakupu i instalacji saun ogrodowych o wymiarach 2,30×4 metry oraz 2,30×5 metrów.

Spis treści:

  1. Definicja małej architektury ogrodowej
  2. Aktualne przepisy prawne
  3. Przepisy bezpieczeństwa
  4. Procedury i wątpliwości
  5. Projektowanie sauny
  6. Podsumowanie

Definicja małej architektury ogrodowej

Przede wszystkim, ważne jest, aby zrozumieć, że sauna ogrodowa, niepołączona na stałe z gruntem i wolnostojąca, klasyfikowana jest jako obiekt małej architektury. Oznacza to, że nie jest traktowana jako budowla w rozumieniu prawa budowlanego, co znacząco upraszcza proces jej instalacji.

Aktualne przepisy prawne

Zgodnie ze stanem prawnym na luty-marzec 2024, sauny ogrodowe o powierzchni do 35 m², które nie są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być instalowane bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę lub nawet bez konieczności zgłoszenia w urzędzie. Sauny o wymiarach 2,30×4 m oraz 2,30×5 m idealnie wpisują się w tę kategorię.

Sauny prostokątne od DreamOfWood

sauna

Przepisy bezpieczeństwa

Pomimo uproszczeń w przepisach, istotne jest przestrzeganie ogólnych zasad bezpieczeństwa:

  • Odstępy od granic działki: Chociaż prawo może nie określać konkretnych wymogów dla małej architektury, zaleca się zachowanie bezpiecznej odległości od granic działki, aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe i nie naruszać przestrzeni sąsiadów.
  • Bezpieczeństwo użytkowania: Sauny powinny być projektowane i montowane zgodnie z zasadami bezpiecznego użytkowania, w tym z odpowiednią wentylacją i izolacją termiczną.
  • Instalacje elektryczne i grzewcze: Muszą być wykonane zgodnie z przepisami, najlepiej przez wykwalifikowanego fachowca.

Procedury i wątpliwości

Wiele osób obawia się, że instalacja sauny ogrodowej wymaga skomplikowanych procedur. Jednakże, dzięki klasyfikacji saun jako małej architektury, proces ten jest znacznie uproszczony. Nie ma potrzeby ubiegania się o pozwolenie na budowę, co oznacza mniej formalności i szybsze rozpoczęcie korzystania z sauny.

budowa sauny

Korzyści z posiadania sauny ogrodowej

Sauna ogrodowa to nie tylko miejsce relaksu, ale także sposób na zwiększenie wartości nieruchomości. Jest to inwestycja, która przynosi korzyści zdrowotne i estetyczne. Regularne korzystanie z sauny poprawia krążenie, wspomaga detoksykację organizmu i relaksuje.

Sauny beczki od DreamOfWood

Projektowanie sauny

Przy projektowaniu sauny warto zwrócić uwagę na jej wielkość, kształt oraz wykorzystane materiały. Sauny mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna, które wpływają na wygląd, żywotność sauny oraz atmosferę wewnątrz. Ważne jest, aby sauna harmonizowała z otoczeniem i spełniała oczekiwania użytkowników. Jeśli chcemy mieć saunę wykonaną pod wymiar, jako projekt indywidualny, warto poszukać profesjonalnej firmy posiadającej architekta w swoim zespole. 

Podsumowanie

Sauny ogrodowe to świetny sposób na dodanie do swojego życia odrobiny luksusu i relaksu. Dzięki prostym procedurom instalacyjnym i minimalnym wymaganiom prawnym, mogą stać się bezproblemową i atrakcyjną inwestycją w Twoim ogrodzie. Pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa,, możesz cieszyć się prywatną przestrzenią do relaksu bez obaw o zmartwienia prawne. Sauny ogrodowe nie tylko zwiększają wartość nieruchomości, ale także poprawiają jakość życia, oferując miejsce ucieczki od codziennego stresu. Zainwestuj w swoje zdrowie i dobre samopoczucie, wybierając saunę ogrodową – bez pozwolenia na budowę.

Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie domowej sauny na wymiar lub sauny ogrodowej serdecznie zapraszamy do kontaktu z doradcami DreamOfWood.

Zadzwoń do nas: +48 570 918 232

Czytaj także: Budowa sauny ogrodowej – 7 wskazówek

Shopping Cart