sauna

Polskie przepisy budowlane, a sauna ogrodowa. Czy muszę mieć pozwolenie na budowę sauny?

W ostatnich latach sauna ogrodowa stała się popularnym elementem w polskich ogrodach. Jest to nie tylko miejsce relaksu, ale także ciekawy element architektoniczny. Zanim jednak rozpoczniesz budowę swojej wymarzonej sauny, ważne jest, abyś znał przepisy i wymagania prawne związane z jej postawieniem.

Spis treści:

  1. Pozwolenie na budowę sauny ogrodowej
  2. Plan zagospodarowania przestrzennego
  3. Lokalizacja sauny na działce
  4. Bezpieczeństwo i infrastruktura
  5. Korzyści z posiadania sauny ogrodowej
  6. Projektowanie sauny
  7. Podsumowanie

Pozwolenie na budowę sauny ogrodowej

W większości przypadków budowa sauny ogrodowej w Polsce nie wymaga pozwolenia na budowę. Jest to możliwe, gdy konstrukcja nie przekracza 35 m². W przypadku większych saun, wystarczające jest zgłoszenie do starostwa lub urzędu miasta. Sauna ogrodowa może być zgłoszona jako budynek rekreacji indywidualnej lub w niektórych przypadkach, jako budynek gospodarczy. Zgłoszenia dokonujemy nie później niż 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Przed rozpoczęciem budowy, warto sprawdzić, czy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru pozwala na postawienie sauny. Informacje te można uzyskać w urzędzie gminy lub miasta. Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do budowy sauny w ogrodzie, jednak warto się upewnić.

Sauny prostokątne od DreamOfWood

Lokalizacja sauny na działce

Zgodnie z przepisami, sauna ogrodowa powinna być postawiona co najmniej 4 metry od granicy działki sąsiada. Czasem, jeśli na ścianie przygranicznej działki nie znajdują się okna lub drzwi, obowiązująca odległość zostaje zmniejszona do 3 metrów. Niemniej jednak, nie dla każdego jest to sytuacja optymalna. Przy zgłoszeniu budowy rekreacji indywidualnej, konieczne jest przedstawienie projektu sauny, w tym rzutu, umiejscowienia na działce oraz elewacji.

sauna

Bezpieczeństwo i infrastruktura

Sauna powinna być zbudowana w odpowiedniej odległości od innych budynków, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych usterek. Ważne jest, aby miejsce budowy miało dostęp do energii elektrycznej (prąd jednofazowy lub trójfazowy) oraz do wody. Optymalnym wyborem jest lokalizacja mało wyeksponowana, co zapewnia większą prywatność użytkownikom.

Jakie rodzaje przyłączy są wymagane dla sauny ogrodowej?

Wybór odpowiednich przyłączy dla sauny ogrodowej zależy od jej przewidzianego sposobu użytkowania. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na piec elektryczny czy opalany drewnem, niezbędne jest zapewnienie dopływu prądu elektrycznego. Jest on kluczowy dla funkcjonowania pieca, a także innych urządzeń i systemów sterowania w saunie. Jeśli planujemy wyposażenie sauny w prysznic lub toaletę, konieczne będzie również zapewnienie dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

budowa sauny

Korzyści z posiadania sauny ogrodowej

Sauna ogrodowa to nie tylko miejsce relaksu, ale także sposób na zwiększenie wartości nieruchomości. Jest to inwestycja, która przynosi korzyści zdrowotne i estetyczne. Regularne korzystanie z sauny poprawia krążenie, wspomaga detoksykację organizmu i relaksuje.

Sauny beczki od DreamOfWood

Projektowanie sauny

Przy projektowaniu sauny warto zwrócić uwagę na jej wielkość, kształt oraz wykorzystane materiały. Sauny mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna, które wpływają na wygląd, żywotność sauny oraz atmosferę wewnątrz. Ważne jest, aby sauna harmonizowała z otoczeniem i spełniała oczekiwania użytkowników. Jeśli chcemy mieć saunę wykonaną pod wymiar, jako projekt indywidualny, warto poszukać profesjonalnej firmy posiadającej architekta w swoim zespole. 

Podsumowanie

Budowa sauny ogrodowej w Polsce jest procesem stosunkowo prostym, ale wymaga przestrzegania pewnych przepisów i formalności. Przy odpowiednim planowaniu i projektowaniu, sauna ogrodowa może stać się nie tylko miejscem relaksu, ale także pięknym dodatkiem do Twojego ogrodu. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac skonsultować się z odpowiednimi urzędami i upewnić się, że wszystkie wymagania są spełnione.

Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie domowej sauny na wymiar lub sauny ogrodowej serdecznie zapraszamy do kontaktu z doradcami DreamOfWood.

Zadzwoń do nas: +48 570 918 232

Czytaj także: Budowa sauny ogrodowej – 7 wskazówek

Shopping Cart