sauna korzyści

Sauna – 10 korzyści płynących z kąpieli w saunie!

Sauna, choć kojarzy się przede wszystkim z Finlandią, ma korzenie sięgające głęboko w historię różnych kultur na całym świecie. Jej początki można odnaleźć w prostych, lecz efektywnych konstrukcjach zbudowanych przez pierwotne społeczności, które odkryły dobroczynne właściwości intensywnego ciepła.
W Finlandii, gdzie sauna jest nieodłącznym elementem kultury, tradycje korzystania z niej przechodzą z pokolenia na pokolenie. Tam sauna jest nie tylko miejscem relaksu, ale również miejscem spotkań, dyskusji i spędzania czasu z rodziną. Ale Finowie nie są jedynymi, którzy docenili korzyści płynące z saunowania. Na przykład w Rosji istnieje tradycja korzystania z “bani”, gdzie po sesji w gorącej parze chłodzi się ciało zimną wodą lub śniegiem. W Korei popularna jest “jjimjilbang”, czyli publiczna sauna, gdzie oprócz samego saunowania oferowane są różnorodne zabiegi dla ciała.

Zalety korzystania z sauny

Sauna to nie tylko oaza relaksu, ale także prawdziwa kopalnia zdrowotnych korzyści. Od stuleci ludzie dostrzegali pozytywne zmiany w swoim samopoczuciu po sesji w gorącym pomieszczeniu. Dzięki badaniom naukowym, dzisiaj wiemy, że korzyści z saunowania są znacznie głębsze niż tylko chwilowa ulga i relaks. Sauna wpływa pozytywnie na nasz umysł, ciało oraz ducha, dostarczając nam szereg korzyści, zarówno krótko, jak i długoterminowych. Od poprawy krążenia, przez oczyszczanie skóry, aż po wsparcie w redukcji stresu – to tylko niektóre z nich. W kolejnych fragmentach przybliżymy najważniejsze zalety saunowania i wyjaśnimy, dlaczego warto wprowadzić ten rytuał do swojej rutyny zdrowotnej.

Sauna korzyści

Sauna ogrodowa – moc korzyści

Wpływ sauny na układ krążenia

Układ krążenia pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, dostarczając tlen i składniki odżywcze do każdej komórki ciała i usuwając zbędne produkty przemiany materii. Dobre krążenie jest fundamentem zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Ale czy wiesz, że regularne korzystanie z sauny może znacząco wpłynąć na zdrowie naszego układu krążenia? Ciepło, które otacza nas w saunie, ma bezpośredni wpływ na nasze naczynia krwionośne, serce i cały proces krążenia krwi, przynosząc szereg korzyści, o których warto wiedzieć.

 • Poprawa krążenia: Regularne korzystanie z sauny przyspiesza krążenie krwi w organizmie. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co sprzyja lepszemu dotlenieniu komórek oraz szybszemu usuwaniu toksyn z organizmu.
 • Obniżenie ciśnienia krwi: Sesje w saunie mogą pomóc w naturalnym obniżeniu ciśnienia krwi. Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza opór naczyń i tym samym obniża ciśnienie.

Korzyści dla skóry

Skóra, będąca naszym największym organem, nie tylko pełni funkcję ochronną, ale również jest lustrem naszego zdrowia i samopoczucia. Prawidłowa pielęgnacja i troska o jej kondycję przekładają się na jej zdrowy wygląd i ogólne samopoczucie. Ale czy zdawaliśmy sobie sprawę, że regularne wizyty w saunie mogą przynieść naszej skórze nieocenione korzyści?

 • Głębokie oczyszczenie skóry: Pot, który wydzielamy podczas saunowania, pomaga wyprowadzać zanieczyszczenia z głębszych warstw skóry. Dzięki temu skóra staje się czystsza, a jej pory są mniej zatkane.
 • Wpływ na elastyczność i wygląd skóry: Regularne korzystanie z sauny może poprawić elastyczność skóry. Ciepło stymuluje produkcję kolagenu, co przyczynia się do młodszego wyglądu skóry oraz zmniejszenia drobnych zmarszczek.

NOWA KOLEKCJA NOWOCZESNYCH SAUN OGRODOWYCH DREAM

Wpływ sauny na zdrowie psychiczne

Jednym z najbardziej oczywistych korzyści płynących z korzystania z sauny jest jej zdolność do redukowania stresu. Współczesne tempo życia, pełne pośpiechu i nieustannego napięcia, stawia przed nami wiele wyzwań. Ciepło sauny pomaga w rozluźnieniu mięśni i stawów, co bezpośrednio wpływa na redukcję napięcia fizycznego. Ponadto proces saunowania pozwala na chwilę odcięcia się od zewnętrznych bodźców, co sprzyja relaksacji i wyciszeniu umysłu. Dla wielu osób saunowanie staje się swoistą medytacją, podczas której można skoncentrować się na oddechu i własnych myślach, co prowadzi do głębszego relaksu.

Korzystanie z sauny ma też pozytywny wpływ na poprawę jakości snu. Wysoka temperatura, której doświadczamy podczas saunowania, podnosi temperaturę ciała. Po opuszczeniu sauny i schłodzeniu organizmu, temperatura ciała szybko spada, co sygnalizuje mózgowi, że jest czas na odpoczynek. W efekcie po sesji w saunie wiele osób doświadcza głębszego i bardziej regenerującego snu. Dodatkowo, dzięki redukcji stresu i napięcia, organizm jest bardziej zrelaksowany, co również przekłada się na lepszy sen.

Kiedy należy unikać korzystania z sauny?

Choć saunowanie ma wiele korzyści zdrowotnych, istnieją okoliczności, kiedy korzystanie z sauny może nie być zalecane:

 • Choroby serca: Osoby z niektórymi schorzeniami serca, w tym z niestabilną chorobą wieńcową, powinny skonsultować się z lekarzem przed korzystaniem z sauny.
 • Ciąża: Choć nie ma jednoznacznych dowodów, większość ekspertów zaleca unikanie sauny, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu.
 • Ostre infekcje lub gorączka: W przypadku gorączki lub ostrej infekcji, organizm jest już poddawany dodatkowemu stresowi, dlatego korzystanie w takim okresie z sauny może nie być najlepszym pomysłem.
 • Zaburzenia równowagi elektrolitowej: Intensywne pocenie się może prowadzić do utraty elektrolitów. Jeśli ktoś jest już narażony na zaburzenia równowagi elektrolitowej, powinien być ostrożny z sauną.

Potencjalne skutki uboczne korzystania z sauny

 • Odwodnienie: Podczas sesji w saunie tracimy dużo płynów. Jeśli nie zostaną one uzupełnione, może to prowadzić do odwodnienia.
 • Nadmierna utrata elektrolitów: Intensywne pocenie się może prowadzić do utraty ważnych elektrolitów, takich jak sód i potas. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do zaburzeń rytmu serca.
 • Niedociśnienie ortostatyczne: Nagłe wstanie po sesji w gorącej saunie może prowadzić do zawrotów głowy lub omdleń z powodu spadku ciśnienia krwi.
 • Poparzenia: Nieostrożne korzystanie z sauny, zwłaszcza z kamieni na piec, może prowadzić do poparzeń.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i reaguje na ciepło w indywidualny sposób. Zawsze ważne jest słuchanie własnego ciała i konsultacja z lekarzem w przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa korzystania z sauny.

Zalety korzystania z sauny – podsumowanie

Korzystanie z sauny stało się nie tylko symbolem relaksu po ciężkim dniu, ale także źródłem wielu korzyści zdrowotnych, które odnoszą się zarówno do naszego fizycznego jak i psychicznego samopoczucia. Właściwości sauny wpływają korzystnie na krążenie, obniżają ciśnienie krwi, doskonale oczyszczają skórę, leczą bóle mięśni i zwiększają elastyczność stawów. Sauna ma też pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, szczególnie w okresach gdzie jesteśmy narażeni na duże dawki stresu.

Czytaj także: Sauna na przeziębienie? Początek wiosny to okres wzmożonych infekcji!

Zapraszamy na nasze social media, na których jesteśmy bardzo aktywni, obserwujcie, komentujcie i bądźcie z nami na bieżąco!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart